Hvorfor ikke benytte anledningen til å bo i sol- og badebyene Estoril eller Cascais og ta et besøk til storbyen Lisboa? Destinasjonene ligger rett ved havet på den portugisiske rivieraen og innen få minutter med bil finner du flere golfbaner, arkitektur i verdensklasse og fine små badebukter.

Mer om reisemålet

Estoril og Cascais er to badebyer med helt forskjellige karakterer og begge passer deg som ønsker å kombinere sol og bading med golf, surfing, severdigheter med et besøk til storbyen Lisboa.

Interessante severdigheter og vakre strender

Gjennom århundrene har Estoril tiltrukket seg kongelige, velstående og kjendiser fra større deler av verden. Her er det et stort utvalg av underholdning, og har du noen kroner til overs er det casino her. Cascais er det motsatte. Byen har vært en liten fiskerlandsby og utviklet seg på slutten av 1800-tallet til et sjarmerende og rolig sol- og badreisemål.

Reisemålene ligger vest for Lisboa og det er omtrent en halvtime med bil til Lisboa. Hele strekningen kalles den portugisiske rivieraen eller Costa de Estoril eller Costa de Lisboa. Både Estoril og Cascais egner seg for turgåing og mellom stedene er det en fin strandpromenade hvor naturen byr på både høye klipper, dramatiske bølger, små rolige strandviker og større og bredere strender. Praia Do Tamariz-stranden er en lang og nydelig strand og festningen Forte da Cruz avslutter stranden med sin vakre silhuett. Festningen er fra 1600-tallet og ble bygget for å forsvare en invasjon av Lisboa.

Casa Santa Maria i Cascais ble bygd i 1902 av den irske tobakk millionæren Jorge O'Neil som sommerresidens, bedre kjent som Torre de São Sebastião og ble et kunstmuseum i 1931 - nå kjent som Palácia dos Coned de Castro Guimarães. Museet inneholder malerier av nasjonal og internasjonal betydning, møbler, porselen, smykker og et orgel i nygotisk stil. Kirken i Cascais er kjent for sin kunst fra 1800-tallet.

Noen mil nord for Estoril og Cascais ligger byen Sintra, som er verdt et besøk for å se den vakre og ofte sprø arkitekturen. Byen dateres tilbake til 1100-tallet og står på Unescos verdensarvliste. Det er ett palass som skiller seg ut fra mengden, Palácio da Pena. Slottet eller palasset ble bygget på 1800-tallet og er en fargepalett av gule, rosa, blå og røde farger, der både renessanse, barokk, gotisk og maurisk stil inngår. I Sintra kan du også nyte utsikten fra Castelo dos Mouros, restene av et maurisk slott og besøke São Pedro-markedet.

Godt utvalg av restauranter

Begge stedene har et stort utvalg av restauranter og her bør du benytte anledningen til å spise ferske fiske- og sjømatretter. Det er en fornøyelse er å besøke fiskemarkedet i Cascais tidlig om morgenen for å se fiskerne auksjonere bort fangsten fra nattens fiske.

Morsomme aktiviteter

Langs kysten er det mange fine golfbaner, men vil du prøve å surfe på bølgene, er det flere strender som byr på fantastiske opplevelser og store utfordringer. Praia Do Guincho-stranden har en av verdens beste bølger for windsurfing.