Klis
Et stykke utenfor Split ligger den lille byen Klis, som har omtrent 2 500 innbyggere. Her kan du gå rundt blant ruinene i det gamle fortet som ligger innebygd i fjellet. Ta med deg nistekurven og tilbring en deilig ettermiddag med piknik her. Du kan også besøke Stella Croatica, som blant annet organiserer matlagingskurs.
Ston
Den hyggelige byen Ston på halvøya Pelješac er kjent for muren fra 1400-tallet som minner om den kinesiske muren. Muren var i fra starten av seks kilometer lang og hadde 40 forsvarstårn. Her kan du også se hvordan man fremstiller salt på tradisjonelt vis og besøke en vingård.
Dubrovnik
Denne listen er selvsagt ikke komplett uten å nevne Dubrovnik med den flotte ringmuren og gamlebyen. Å bare gå omkring i de gamle smugene er en opplevelse i seg selv, men vil du få bedre oversikt kan du ta taubanen opp til toppen av fjellet Srdj for den desidert beste utsikten over Dubrovnik med omegn. Vil du heller se byen fra sjøsiden kan du bli med en av de mange utfluktsbåtene. De fleste turene tar omtrent en time og byr på mange flotte bilder til fotoalbumet.